8 Temmuz 2016 Cuma

Şefin Önerileri

Buraya durmadan şarkı önerisi mi gönderiyorum? Evet sanırım öyle oluyor. Bu postta şu anki yaşadıklarımdan bahsedeceğim en azından. Gerçi blog iyice elektronik günlük havası vermeye başladı ama neyse, yazalım bakalım.


Efendim öncelikle hepinizin bayramını kutlarım. Güzel bir bayramdı bence, özellikle de herkes tatile gidince daha da bir mutlu oldum. Ziyaret etmeyeceğimizden kaynaklı. Milletin evine gidip iki saat gülümseyip gün boyunca dolaşmak? Yok ben almayayım dostum. Ayrıca istemiyorum dedikçe baklava getiriyorlar, lütfen ben de bir genç kızım ve dikkat etmem gereken bir kilom var. İstemememden daha normal bir şey olabilir mi?

 Her neyse, devam edelim. Bayram boyunca evde kaldığım zaman kitap okuyordum çünkü abim bilgisayarımı çatı katına çıkardı ve ben baya sefalet çektim. Ama bu sebeple "Kelebeğin Hayat Sırları"nı biraz daha okudum ve "Aynı Yıldızın Altında"yı baya ilerlettim.Nil Karaibrahimgil'in önerisi üzerine Leonard Cohen adlı şarkıcıya baktım. Şarkıcı demek biraz abes kaçıyor sanki. Şarkıcı deyince insanın aklına 25 yaşlarında pop, rap veya rock ile uğraşan ve kendini pazarlayarak para kazananlar gelir. Oysa Leonard 80 yaşında ve hayattan nasibini almış biri. Şarkı sözlerine bakarsanız bunu anlayabilirsiniz.

Leonard Cohen - Almost Like The Blues


Sizden ricam şarkı sözlerine bakın ve anlamlar yüklemeye çalışın. Çünkü bu adam şarkı ritmine bile ihtiyaç duymadan kalbin ritmini değiştirebilecek sözler yazıyor.

Şarkının adı "Almost Like the Blues" aslında. Anlamı da "Daha Çok Hüzün Gibi". Aslında önceden bu adamı "Dance Me To The End Of Love" şarkısı ile tanıyordum ki anlayacağınız üzere bu şarkıyla iyice bağlandım.

"Hallelujah" şarkı sözlerine baktığımdaysa din olarak daha çok hrıstiyanlığa yöneldiği belli oluyor. Aslında bu gibi şeyleri işleyen insanların şarkılarını dinlemem genelde ama bir istisna yaptığım söylenebilir. Genelde dinden bahsetmeyen tarafsız şarkılar dinlerim. Buna ilahiyi katmayın elbette. Yabancı veya Türk, din hassas bir konudur ve şarkılara alet edilemeyecek kadar kıymetli. Bu nedenle İslami bile olsa dinlememekte kararlıyım. Dinimi şarkıdan değil Kuran'dan öğreneceğim ne de olsa. 

Her neyse konu nerelere geldi böyle. Dance Me To The End Of Love şarkısının videosunu da atacağım, rahatça buradan dinleyebilesiniz diye.

Leonard Cohen - Dance Me To The End Of Love


Sıra geldi başka bir şarkıya. "Que Sera Sera" şarkımızın adı. Bu şarkıya nerede rastladım peki? Bir mangada! Daha 3 bölümlük bir mangada radyo dinleyen bir adam tesadüfen bu şarkıya rast geliyordu. Ben de araştırmak istedim ve eskilerden güzel bir parça buldum. Hala da ara sıra dinliyorum. En son dün tekrardan dinledim ve bugün de buraya eklemek istedim bu şarkıyı. Söyleyen "Doris Day".

Doris Day - Que Sera Sera


Gerek ritmiyle gerek de sözleriyle sizi büyüleyen bir parça. Şefin önerisidir. Buyrun dinleyin derim.

Bence daha da uzatmamın bir manası yok. Burada bitireceğim artık. Başka bir postta daha fazla şarkı ve daha fazla benle görüşmek üzere. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder